Slovenski podjetniški observatorij 2024 izpostavlja pomen tehnološko naprednih podjetij za prihodnost gospodarstva
Raziskava Slovenski podjetniški observatorij 2024 prinaša celovit pregled podjetniške demografije in dinamike slovenskih podjetij v letu 2023. Letošnja analiza je posebej usmerjena v podjetja različnih tehnoloških ravni in na znanju temelječih dejavnosti, ki igrajo ključno vlogo pri inovacijskem razvoju in mednarodni konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
V letu 2023 je v Sloveniji delovalo 121.920 podjetij, kar predstavlja 2,4-odstotno rast glede na leto prej. Mikro podjetja še vedno predstavljajo največji delež, medtem ko je največja rast zabeležena med velikimi podjetji. Skupni prihodki podjetij so znašali 150,6 milijarde evrov, pri čemer so prihodki iz izvoza predstavljali 40,2 odstotka vseh prihodkov, vendar so se v primerjavi z letom 2022 zmanjšali.
Po regijah so največ prihodkov ustvarila podjetja iz osrednjeslovenske regije, največjo rast pa je dosegla goriška regija. Zaposlenost v podjetjih se je povečala za 2,2 odstotka, predvsem na račun rasti v informacijskih, kulturnih in rekreativnih dejavnostih.
Poudarek raziskave je bil tudi na tehnološko intenzivnih in na znanju temelječih podjetjih, ki so ključni motor razvoja. Kljub prevladi nizkotehnoloških podjetij se Slovenija ponaša z močnimi kompetencami na področjih, kot so napredni materiali, programska oprema in farmacija.
Visok delež podjetij intenzivno vlaga v raziskave in razvoj, digitalizacija pa postaja vse pomembnejši dejavnik poslovne uspešnosti. Startupi in scaleupi kažejo izjemno sposobnost hitrega prilagajanja, vendar ostajajo odvisni predvsem od lastnega financiranja, saj dostop do tveganega kapitala ostaja omejen.
Raziskava izpostavlja potrebo po okrepljenem podpornem okolju, ki bi vključevalo lažji dostop do financiranja, boljše povezave z raziskovalnimi institucijami in spodbujanje internacionalizacije. Poudarja tudi pomen razvoja specializiranih podpornih vozlišč in sistemskih ukrepov za dolgoročno krepitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.
Rezultati raziskave podpirajo usmeritve Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, ki načrtuje okrepitev startup ekosistema in razvoj trga tveganega kapitala, da bi Slovenija lažje ustvarjala nova tehnološka podjetja in spodbujala širši dostop do podjetništva.
Publikacija je brezplačno dostopna na spletni strani Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru.