Peking je ob tej priložnosti obsodil ameriško trgovinsko politiko, ki jo označuje za enostransko, prisiljevalno in škodljivo za mednarodni red. "Če bo Washington vztrajal pri povzročanju škode, bo Kitajska odgovorila do konca," navaja sporočilo Odbora za carinske tarife Državnega sveta.
Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian je dejal, da si Peking želi dialog, a ne bo popuščal pod pritiskom. "Ne želimo trgovinske vojne, a se je ne bojimo," je povedal.
Obvestilo Pekinga je močno zaznamovalo azijske borze. Tokijski Nikkei je začel s 5-odstotnim padcem in dan zaključil s skoraj 3-odstotno izgubo. Toyota in Sony sta izgubila več kot 4 oziroma 7 odstotkov.
V Južni Koreji je indeks Kospi izgubil 0,5 odstotka. V Hongkongu je Hang Seng po začetnem padcu zabeležil dnevni porast za 1,13 odstotka. Na celinski Kitajski so borzni indeksi prav tako okrevali, čeprav teden zaznamuje močna volatilnost.
Evropske borze so v začetku dneva kazale rast, a so kasneje zabeležile obraten trend. Frankfurt je zdrsnil skoraj za odstotek, Pariz za 0,35 odstotka, medtem ko se je London zadržal v zelenem.
Terminske pogodbe ameriških indeksov so prav tako v rdečem – S&P Futures se je znižal za 0,26 odstotka, Dow Jones za 0,31 odstotka, Nasdaq za 0,27 odstotka, padla je tudi surova nafta.
Dogajanje potrjuje vse večjo napetost na svetovnih trgih, kjer trgovinska vojna med največjima svetovnima gospodarstvoma začenja puščati posledice tudi v vsakdanjih cenah, izvozu in strateških partnerstvih.